Welcome to Evently

Lorem ipsum proin gravida nibh vel veali quetean sollic lorem quis bibendum nibh vel velit.

Evently

Stay Connected & Follow us

Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Największa konferencja kadry zarządzającej przedsiębiorstw wodociągowych
Konferencja w Kocierzu

Napisz do nas: biuro@hydroforum.com.pl

Social media:

Image Alt
  /  Aktualności   /  Empatyczne przywództwo – Rozwiązanie na nasze czasy?

Empatyczne przywództwo – Rozwiązanie na nasze czasy?

 

Jednym z bardzo interesujących tematów poruszonych podczas konferencji będzie „Empatyczne przywództwo”.

Psycholożka Dorota Szczepan – Jakubowska  w swoim wystąpieniu opowie o tym, jaki lider może skutecznie pomagać swoim ludziom w czasach czterech wielkich, nakładających się na siebie wyzwań:

  1. turbulencji gospodarczych wymuszających zmiany modelu biznesowego,
  2. kulturowych i zdrowotnych zmian popandemicznych,
  3. rosnącej różnorodności wśród pracowników i szczególnego wyzwania, jakim jest konstruktywny dialog międzypokoleniowy,
  4. zmian technologicznych, szczególnie wzrostu wpływu AI

Opowie o tym, jak powyższe zjawiska wpływają na efektywność i współpracę, pokazując perspektywę psychologiczną. Poprze je najnowszymi badaniami pomagającymi zobaczyć w całej jasności rewolucję, jaka dokonuje się w obszarze modelu skutecznego liderowania.

Skupi się na modelu empatycznego przywódcy czyli takiego, który rozumie sytuację swoich ludzi, ich potrzeby i motywacje oraz umie odnieść się do nich prowadząc zespoły, projekty i firmy. Jaki on jest? Jak działa? jak się uczy tego podejścia? – opowiem o tym na konkretnych przykładach.

Dorota Szczepan – Jakubowska mówi o sobie:

Dlaczego akurat ten model jest mi bliski?

Najtrudniejszym i najciekawszym wyzwaniem dla współczesnych szefów jest zapewnienie ludziom poczucia bezpieczeństwa. I właśnie lider empatyczny tworzy poczucie bezpieczeństwa w turbulentnej rzeczywistości bez składania nierealistycznych obietnic. Jak? W naturalny sposób, poprzez wspieranie dialogu, wymiany wiedzy, docenianie i wrażliwość na potrzeby ludzi. Tą metodą tworzy on warunki do uczenia się i rozwoju, a więc zwiększa gotowość ludzi do zmiany. Wiele badań psychologicznych pokazuje, że to właśnie nastawienie na uczenie się jest najlepszym lekarstwem na niebezpieczne przypadłości, które nasilają się ostatnimi czasy w wielu organizacjach. Są nimi: nadmierny stres, bezradność, dezintegracja zespołów i zachwianie się norm współpracy. Tymczasem potrzebujemy ludzi silnych, odważnych i odpowiedzialnych. I takich, którzy dadzą liderom realne wsparcie, odciążą ich.

A zatem, może warto zainspirować się modelem lidera empatycznego, może warto pójść w swym rozwoju liderskim drogą nieoczywistą, lecz obiecującą tak wiele?